В останні десятиліття різного роду порушення постави почали зустрічатися вдвічі частіше, особливо в підлітковому і юнацькому віці (6-8 і 10-13 років). І навряд чи можна вважати це дивним, адже діти, як ніхто інший, дуже багато часу проводять за столом у невимушеній сидячій позі. Саме вони вкрай часто піддаються «хворобам нероб» - кіфозу або, простіше кажучи, сутулості.
Якшо говорити про сутулість, то я не даремно згадав про дітей. Річ у тому, що у дорослої людини вигин хребта вже сформований, в той час як у дитини він ще на стадії розвитку. Дитина буквально «витягується» в висоту, в той час як розвиток м'язового корсету спини відстає. У цей час відбувається інтенсивний ріст кісткових структур, у зв’язку з чим, дитина може почати сутулиться. З часом це входить у звичку, і повернути нормальне положення спини стає можливим лише в положенні лежачи або примусово.
Що правда, кіфоз зустрічається й у людей похилого віку (так званий старечий кіфоз).
Буває так, що хвороба вражає шию або поперек, але в більшості випадків – страждає грудний відділ хребта.
Як уже було сказано вище, головною причиною виникнення кіфозу (у дітей така ж сама, що і в сколіозу) є нездоровий спосіб життя сучасних школярів: тривале просиджування на уроках за партою, в шкільній їдальні, у власному будинку за підручниками, комп'ютером, гаджетами або телевізором укупі з відсутністю необхідних фізичних вправ та рухливих ігор.
Іншими причинами виникнення кіфозу: коксартроз, рахіт, туберкульоз, параліч м'язів спини, м'язова слабкість спини, травми хребта, погана спадковість, та дефекти внутрішньоутробного розвитку та наслідки хірургічного втручання.
До симптомів грудного кіфозу ускладненої форми відносяться порушення дихання, травлення, роботи серця. Хворий може скаржитися на біль у спині, головні болі, слабкість і оніміння кінцівок.
Візуально спостерігаються характерні ознаки: стирчать вперед і опущені плечі, вузька затиснута грудина, млявий і випнутий живіт, округла форма хребта. Самостійно перевірити стан хребта дитини можна за допомогою дуже простого тесту. Станьте до стіни і щільно притисніться до неї. Якщо з поставою все нормально, то ви будете стикатися зі стіною лопатками, головою ісідницями. Якщо ж у вас кіфоз, то голова, будучи нахиленою вперед, не зможе торкатися стіни.
Виправлення кіфозу — це тривалий процес, що вимагає максимальних зусиль і бажання пацієнта вилікуватися. Дитячий кіфоз на ранніх стадіях розвитку піддається корекції за допомогою масажу, мануальної терапії, лікувальної гімнастики, фізіотерапії та носіння спеціальних корсетів. Але, якщо ви - доросла людина, то зважаючи на те, що ваш хребет вже повністю сформований, вилікувати хворобу за допомогою корсета ви не зможете, прте вам вдасться запобігти подальшому викривленню постави.
У деяких випадках захворювання, лікування кіфозу хребта є неможливим і вимагає тільки хірургічного втручання. В інших випадках, лікування кіфозу грудного відділу не тільки можливе, але і дозволяє досягати значних результатів.
Вилікуватися можна і в домашніх умовах, якщо виконувати ряд спеціальних процедур, спрямованих на зміцнення м'язів і корекцію постави.
В цілому, процедура лікування в домашніх умовах досить проста. Ви повинні повністю виключити всі фізичні навантаження. Нічого не носіть, не копайте, не займайтеся спортом (останній пункт обов'язковий по закінченню курсу лікування). Головне правило мого покійного дідуся народного лікаря Івана Прокоповича, яке згодом стало і моїм девізом: «Спіть на жорсткій поверхні!». Ліжко має бути твердим, а подушка маленькою. Якщо для роботи або навчання ви все ж повинні сидіти за столом, то намагайтеся періодично робити невелику перерву, виконавши декілька фізичних вправ, так як вони необхідні для зміцнення м'язів спини, що дуже важливо при лікуванні кіфозу.
Рекомендовані