Спину лікує «ушак», а головний біль – розпечена коцюба

383

Іван Сергійчук – відомий лікар-реабілітолог у Луцьку. До нього їдуть хворі не тільки з Волині, а й з Рівненщини, Житомирщини, із сусідньої Білорусі. Іванові Сергійчуку знання передав його дід – знаний на Волині народний лікар, костоправ Іван Довгун, який жив у селі Бірки Любешівського району. Тепер внук з допомогою мануальної терапії лікує сколіоз, радикуліт, остеохондроз, опущення внутрішніх органів, що у народі називають підорвою чи підвередою, «розблоковує» міжхребцеві грижі, знімає запалення сідничного нерва, тютюнову залежність, головний біль і навіть безпліддя. Щоб не мати проблем з хребтом, не відчувати головного болю, Іван Сергійчук радить регулярно робити неважкі вправи. Їх і пропонує читачам журналу «Люди і долі».

Щоденні вправи біля дверей

Коли Іван Сергійчук у старших людей рідного Полісся цікавився, у чому секрет їхньої працездатності, адже літнім людям часто дошкуляє біль у спині, суглобах, чув: «Ми не мали масажерів-тренажерів, то нас виручав «ушак» – одвірок чи «косяк». Подібну відповідь чув і від своєї прабабусі Наталки, яка прожила дев’яносто років і навіть у поважному віці поралася по господарству. Раненько, розтопивши у печі, прабабуся спочатку вигрівала біля полум’я поперек, плечі, потім підходила до дверей і, як сама казала, розминала спину біля «ушака». Ці спостереження Іван Сергійчук зміг зрозуміти і пояснити, здобувши спеціальність лікаря-реабілітолога. Виявляється, простенькі, на перший погляд, вправи варто виконувати кожній людині з дитячого віку і до старості. Здоровим ці заняття допоможуть запобігти захворюванню хребта, а хворим полегшать біль.

Кожен господар має зробити вдома перекладину в коридорі чи веранді, аби, виходячи з дому, повисіти на ній: 5-10 секунд жінкам, 20-30 секунд чоловікам. Це називається витяжіння хребта, його варто робити перед вправами і після них. Це не затратно в часі, але дуже ефективно для профілактики багатьох хвороб. Адже науковці довели, що певна ділянка хребта «відповідає» за виникнення того чи іншого захворювання.

Вправи слід виконувати по дві хвилини кожну, залежно від самопочуття.

Вправа 1. Починаємо з куприка. Вихідне положення – ноги нарізно, вістряк «ушака» (одвірка) знаходиться по центру крижового відділу хребта, маятниковими рухами масажуємо зону сідничної ділянки.

Вправа 2. Вістряк «ушака» – на попереку, ноги витягнуті вперед, голова нахилена донизу. Маятниковими рухами масажуємо поперек.

Вправа 3. Спина рівна, вістряк «ушака» – по центру хребтового стовпа між лопатками. Спершись спиною, маятниковими рухами масажуємо м’язи верхнього плечового пояса.

Вправа 4. Вістряк «ушака» – по центру хребтового стовпа. Притискаючи грудний та крижовий відділи хребта, рухаємося на раз – вниз напівприсяд, на два піднімаємося, не відриваючи спини.

Вправа 5. Вістряк «ушака» – на з’єднанні шийно-грудного відділу. Масаж цього відділу хребта попереджує виникнення так званого остеохондрозного хомута.
Щоденно зранку і ввечері корисно виконувати ще одну вправу: лежачи на животі, дев’ять разів спробуйте дістати п’ятками сідниць. Для корекції хребта: ляжте на спину на килимку біля стіни і, піднявши ноги на стіну під прямим кутом, намагайтеся сідницями дістати стіни. Є вправа «Ванька-встанька». Ляжте на спину, обхопіть руками ноги і качайтеся вперед-назад. Це зміцнює м’язовий корсет та зв’язки, які втримують міжхребцеві диски. Або ж вправа «Кішечка»: витягуйте, як кіт, вперед голову.

Працюйте щоденно – і позитивні результати обов’язково будуть

Іван Сергійчук радить перевірити у себе та у своїх дітей гнучкість хребта. Треба лягти на спину й спробувати підняти обидві ноги під прямим кутом. Якщо випрямити кінцівки не вдається, значить, є порушення в поперековому відділі. Також лікар пропонує ще одну діагностичну вправу. Треба зімкнути за спиною навхрест руки – щоб ліва «зустрілася» з правою і навпаки. Якщо не можете цього зробити, маєте проблеми, тому зверніться до лікаря.

Вигрівайте «коцюбник» біля печі

Причини головного болю можуть бути різні. Одна з них – гостра потилична невралгія, яка в більшості випадків є наслідком порушень у шийному відділі хребта. Наші прадіди часто казали на це захворювання «коцюбник». Називається від слова «скоцюбило», що означає зігнуло, покривило, зробило нерівним. А ще тому, що зцілювали цю недугу дерев’яною коцюбою. В чому ж полягає суть такого лікування? А все дуже просто: коли коцюбою вигрібали жар із печі, вона нагрівалась і таким чином перетворювалась із звичайного знаряддя праці на лікувальний пристрій.
Робили так зване постукування по м’язах шиї (в медицині це називається перкусія).

Також лікували «коцюбник» вигріванням біля печі перед полум’ям або стоячи біля багаття. Нерідко позбувалися цієї недуги, звертаючись по допомогу до сільських бабок, щоб ті спалили «недобрий вітер» волокнами свяченого льону.

Найпоширенішою причиною виникнення «коцюбника» є дегенеративно-дисторофічні зміни в шийному відділі хребта (остеохондроз, остеоартроз, грижі міжхребцевих дисків). Нерідко хвороба трапляється через переохолодження, протяги (в народі кажуть «схопив вітер»), стреси, тривале перебування в одному і тому ж вимушеному положенні.

Ця недуга найчастіше зустрічається зазвичай у дорослих, що обумовлено виникненням різноманітних проблем у хребті з віком. Та цією «болячкою» хворіють і діти. А причиною є постійне сидіння за комп’ютером, у вільному положенні за письмовим столом ще й при включеному кондиціонері, що є першим кроком до протягів.

«Коцюбник» буває частіше одностороннім. Оскільки потиличних нервів всього два, по одному з кожного боку, то він виникає, як правило, в одному з них. Найпоширенішим симптомом є головний біль (стріляючий, пекучий), який починається з верхньої частини шиї і поширюється по потилиці вгору до тім’яної ділянки, за вуха. Напад може тривати від кількох секунд до кількох годин або діб. Больові відчуття з’являються або посилюються при незручному русі, різкому повороті головою і шиєю. Саме через це дуже часто невралгію сплутують з мігренню. Також «коцюбник» супроводжується поколюванням, онімінням, головокружінням, обмеженням рухливості і вимушеним положенням шиї, у дітей навіть підвищенням температури тіла.

Зі своєї практики Іван Сергійчук вважає, що основним і найефективнішим методом лікування є розблокування защемлення м’язів шийного відділу хребта на рівні другого і третього хребців, за допомогою мануальної терапії. Дуже дієвим і ефективним способом запобігання можливих загострень може бути масаж, хоча у гострий період при наявності сильного болю не рекомендується. Але перш за все потрібно зробити процедуру з протизапальним компресом. Тоді головного болю як і не було!

 

Олена ПАВЛЮК, журнал "Люди і долі"

Рекомендовані