Протягом життя практично кожен стикається з такою проблемою, як біль у cпині, який, зазвичай, з’являється «нізвідки». А причин його появи безліч. Ото ж, дуже важливо своєчасно виявити джерело захворювання, встановити правильний діагноз та провести комплексне лікування.
Хребет є основною опорою структури організму – саме завдяки йому забезпечується стабільність. Мій покійний дідусь Іван Прокопович завжи порівнював будову тіла людини з будинком, де таз виконує функцію фундаменту, а хребет – стін. Якщо фундамент слабкий, починають руйнуватися й стіни. Подумати тільки, якби його не було, ми не змогли б ні ходити, ні стояти, ні сидіти!
Однією з найбільш поширених медичних проблем, пов’язаних з цим органом, є спондилолістез – зсув (підвивих) у певній частині хребта кількох або одного хребця відносно інших, що викликає дискомфорт, больові відчуття і порушення діяльності інших внутрішніх органів.
Далеко не завжди зміщення хребця супроводжується різкими болями. Досить часто, на початковій стадії, зміщення хребців не проявляється явно вираженими симптомами, що значно ускладнює діагностику і відкладає усунення проблеми. А це, в свою чергу, може призвести до протрузії або грижі.
В народі часто можна почути фразу "зміщення міжхребцевих дисків", "вискочив диск в спині", "полетіли диски", тощо. Однак, це дещо неправильне твердження, так як зміщуватись можуть лише хребці. Зазвичай, біль у спині більшість лікарів пов'язують лише з остеохондрозом чи грижею, але ніяк не зі зміщенням хребців. Тому і є категоричними противниками використання мануальної терапії у лікуванні хребта.
Від чого зміщуються хребці і, відповідно, болить спина? Дана проблема виникає внаслідок побутових травм, перенесених хвороб або невдалих оперативних втручань, внаслідок родової травми, при вроджених патологіях кісткових структур, вікових змін в суглобах, хронічних захворювань, остеохондрозу, різких температурних перепадів, професійного спорту, статичного навантаження (одноманітна робота чи поза, сидяче положення), слабкості м'язів тощо.
Прояв патології залежить від того, в якому відділі хребта відбулося зміщення. Так, наприклад, головний біль, порушення сну, хворобливі відчуття в шиї і вухах, нежить, порушення пам’яті і хронічна втома можуть сигналізувати про зміщення хребців шийного відділу. Наявність загальної слабкості поряд з болем у грудях і верхніх-нижніх кінцівках, болю по ходу міжреберних нервів (міжреберна невралгія), скутості(неможливість повного й глибокого вдиху), імітації серцевого болю можуть говорити про проблеми з хребцями грудного відділу. Біль у попереку, який ускладнюються кульгавістю і зміною ходи, втомою, навіть, при нетривалих пішохідних прогулянках – це явні симптоми патології хребців поперекового відділу.
При неускладненому перебігу хвороби можна обійтися консервативними методами лікування: помірні фізичні навантаження, що включають спеціальні вправи. У деяких випадках застосовується метод витягування хребта із застосуванням жорсткого корсета або широкого щільного пояса. Добре впливає парафіно, грязе і водолікування. Хороші результати дає лікування за допомогою масажу. Не можна виключати з процедур лікувальну фізкультуру для зміцнення мязів і піші прогулянки.
В моїй практиці лікування зміщень хребців полягає в застосуванні мануальної терапії. В народі цю методику ще називають «вправлянням дисків», «костоправством», тощо. На, мою думку, це один із кращих і найбільш ефективних методів, який дозволяє усунути причину недуги. Дуже часто спостерігається ефект "як нічого й не було" - пацієнт одразу після мануальної терапії відчуває себе значно краще або ж повністю здоровим.
Зміщення хребців добре піддаються корекції, однак не варто запускати, щоб не призвести до виникнення ускладнень. Ото ж, якщо почав турбувати біль в спині, потрібно одразу звертатись за допомогою.
Лікар реабілітолог Сергійчук Іван Михайлович м. Луцьк тел. 0997399337 0972485699