При здоровому рухливому способі життя практично ніколи не виникають дискомфортні відчуття в ділянці попереку. Але знос і травматизація відділів хребта призводять до випирання міжхребцевих дисків, розширення суглобів, потовщення зв’язок. Внаслідок цього хребетний канал звужується і тисне на спинний мозок . Маємо справу зі стенозом – звуженням хребтового каналу внаслідок старіння і дистрофічних змін у хребті. Зазвичай, це захворювання проявляється в другій половині життя, яке є невідворотнім закономірним процесом, адже в процесі старіння кістки та суглоби схильні до деформування, чутливо реагують на різні незначні навантаження. У 75% пацієнтів дана патологія локалізується в поперековому відділі хребта, оскільки саме ця ділянка піддається найбільше фізичним навантаженням. Хоча може бути і в , і у шийному відділах, що правда дуже рідко.
Стеноз хребетного каналу виникає з різних причин. Однією з основних є захворювання суглобів (остеоартрит, остеохондроз або спондилоартроз). Через старість хрящі зношуються і стають жорсткими , а згодом і повністю стираються. Внаслідок цього кістки труться одна об одну і можуть розростатися. Коли вони розростаються на суглобах у хребті, відбувається звуження хребетного каналу. Також лікарі виділяють вроджені патології хребта, пухлини, гематоми, метаболічні захворювання, які теж спричиняють стеноз. Отож, своєчасне виявлення і подальше лікування цих недуг дозволить уникнути небезпечного звуження хребетного каналу , виникнення неврологічних розладів .
При стенозі у пацієнта може виникати біль(який зі спинного відділу плавно опускається в стегно, в стопах відчуваються поколювання, оніміння та слабкість) та судоми в ногах, які мають наростаючий характер, хода стає кульгавою, неможливо долати відстані самотужки. Внаслідок стиснення нервових закінчень в області шиї можливий постійний головний біль, запаморочення, перехід больових відчуттів у руки, ноги. А уже при сильному здавлюванні спинного мозку страждає вестибулярний апарат, тому, навіть, можливі часті падіння та втрата свідомості. Якщо говорити про тяжкі випадки, то можливі порушення функцій тазових органів (можливе часткове або повне нетримання сечі чи калу).
Не варто чекати поглиблення проблеми, при присутності таких симптомів негайно потрібно звертатися за медичною допомогою, щоб себе вберегти від інвалідності, неможливості самостійного пересування.
У випадку вродженого стенозу поперекового відділу профілактичні міри не дієві. В інших випадках запобігти захворюванню можливо: помірними фізичними навантаженнями, здоровим харчуванням, комфортним і правильним положенням під час сну, наявністю жорсткого матрацау.
Деякі пацієнти можуть ігнорувати даними симптомами, думаючи, що біль і порушена рухливість, які вони відчувають, є звичайними ознаками старіння. Але дискомфорт, який заважає рухливості, це вже не є нормальним явищем.
В залежності від тяжкості захворювання лікар враховує локалізацію патології і ступінь звуження хребетного каналу. Під час проведення терапії пацієнтам рекомендується носіння ортопедичних пристосувань. При шийній патології використовуються коміри Шанца, при грудному або поперековому захворюванні — напівтверді еластичні бандажі з пластиковими або металевими вставками.
Дуже корисним є масажі та мануальна терапія. Не менш помічним є заняття лікувальною фізкультурою, які проводяться після зниження вираженості всіх симптомів стенозу, хоча можна і при помірних болях, але тільки під керівницевим реабілітолога.
Що стосується народної медицини, то є чимало настоїв, розтирань, мазей і компресів, які здатні полегшити на деякий час біль при стенозі.
Їх є дуже багато, але наведемо найбільш ефективні: компреси з меду і гірчичників, з хрону, редьки і сметани, з часнику, соку лимона, з настою чебрецю, квіток бузини, звіробою і ромашки аптечної, який потрібно робити на ніч.
Саме за допомогою таких мазей, компресів, розтирань можна усунути здавлення спинного мозку і нервових закінчень та позбутися від слабкої хворобливості в спині. В домашніх умовах хворим рекомендовано щоденне виконання вправ, серед яких найбільш ефективними є:
§ шийний стеноз. Сісти, прикласти праву руку до правої щоки. Намагатися повернути голову вправо, надаючи опір долонею. Виконати вправу в іншу сторону.
§ грудний стеноз. Встати на карачки, округляти спину, опускаючи голову вниз, а потім прогинати її, піднімаючи вгору підборіддя.
§ поперековий стеноз. Лягти на живіт, випрямити ноги, витягнути руки вперед. На видиху піднімати ліву руку і праву ногу. Затриматися в цьому положенні на 5 секунд, видихнути і прийняти вихідну позицію. Виконати вправу, задіюючи праву руку і ліву ногу.
Такі вправи застосовуються не тільки в консервативному лікуванні, але і на етапі реабілітації після хірургічного втручання.
Ото ж, здоровий спосіб життя подарує рух без болю.