Біль у спині, який зумовлений безліччю причин – один із найбільш частих і найбільш давніх синдромів людини. Больовий синдром спини – важлива ланка неврологічної патології та одна з найчастіших скарг у загальномедичній практиці, яка знижує якість життя та працездатність хворих і в багатьох випадках не піддається лікуванню.
У клінічній практиці найнебезпечнішими і несприятливими для пацієнта є захворювання нервової системи. Дана категорія захворювань найбільш часто призводить до тяжких ускладнень та наслідків.
Однак захворювання нервової системи мають в більшості випадків досить виражену клініку. У даній статті ми розберемо один з найбільш поширених симптомів в області неврології - симптом натягу Ласега.
Що ж це за такий синдром, як він проявляється і при яких захворюваннях зустрічається?
Симптом Ласега ще називають симптомом натягу і це не випадково, адже довгий час помилково його пов'язували з розтягуванням нерва. Даний синдром виникає при надмірному натягу волокон сідничного нерва (найдовшого і найтовщого нерва людського організму). У момент натягу нервового волокна пацієнт відчуває сильний біль в проекції нерва і неможливість подальшого руху нижньої кінцівки на ураженій стороні.
Дискомфорт може проявлятися обмеженістю руху, виникненням хворобливих відчуттів або оніміння в області проходження сідничного нерва. Можливий прояв хворобливості тільки з одного боку, це свідчить про однобічному поразку.
Існують певні показання для визначення ознак натягу нервових закінчень. Це є необхідним в разі наявності таких скарг у пацієнта: больовий синдром в поперековій і крижовій областях; обмеження в здійсненні активних рухів в даній області (зменшення амплітуди нахилів, розгинання, ротації хребетного стовпа); посилення болю в попереку при нахилах (особливо вперед); виражений м'язовий спазм поперекової і сідничної мускулатури, а також задньої групи м'язів стегна і гомілки; оніміння нижніх кінцівок.
Показанням для проведення дослідження можуть бути скарги пацієнта на дискомфорт в області попереку, сідничних м'язів, м'язів стегна і гомілки під час руху.
У разі наявності двох і більше перерахованих вище скарг перш ніж потрапити до лікаря, ви самі можете спробувати встановити собі діагноз, здійснивши наступну маніпуляцію. Лягаєте на рівну тверду поверхню, потім самостійно, без сторонньої допомоги, піднімаєте випрямлену нижню кінцівку, не згинаючи в колінах, мінімум до кута в 60 градусів, а краще ще вище. Якщо під кутом в 60 градусів і вище виникає біль, то симптом Ласега вважається позитивним і достовірним, а якщо ж болю немає, значить у вас все в нормі.
Відмітка в 60 градусів обрана фахівцями невипадково. При згинанні саме під таким кутом сідничний нерв відчуває найбільше навантаження. При виникненні больового синдрому на позначці в 60 градусів або трохи вище рекомендується обов’язково припинити подальше піднімання кінцівки. А також вкрай не можна здійснювати різкі рухи.
Мій покійний дідусь Іван Прокопович, неодноразово стверджував, що починати перевірку на наявність даного синдрому потрібно ще з дитинства, так як хвороби хребта значно помолодшали. Таким чином ми зможемо не лише вберегти дитину від появи симптому Ласега, а й в подальшому попередити виникненню непоправних недуг.
Під час виникнення даного симптому рекомендую розпочати виконувати зовсім нескладну вправу в домашніх умовах. Лягаєте на спину, руки вздовж хребта, і якомога ближче підсовуєтесь сідницями до стіни, причому ноги мають бути випрямлені під прямим кутом 90о, торкаючись п’ятами до стіни (намагаючись не відривати тулуб від опори). Підняття сідниць насторожує і вказує на органічні зміни в ділянці хребта, а також в м’язевій системі. Починати треба з 1-2 хвилинок, поступово збільшуючи час.
При яких же захворюваннях зустрічаються ознаки натягу?
Як правило, даний синдром найбільш часто зустрічають при патології хребта, а саме при поперековому остеохондрозі. Ця патологія супроводжується характерним больовим синдром і неврологічною симптоматикою, описаної вище.
Крім цього, позитивний симптом Ласега зустрічається і при грижі міжхребцевого диска, в результаті ущемлення їм волокон спинномозкових нервів. Прояв синдрому Ласега може вказувати на розвиток певних захворювань нижнього відділу хребта, але не є передумовою для встановлення остаточного діагнозу. Для точного визначення захворювання використовують методи виявлення інших симптомів натягу, рентгеноскопію та МРТ.
Слід пам'ятати, що симптоми натягу - це лише прояв якогось захворювання, а не сама патологія. Саме тому не існує певного стандарту лікування синдрому Ласега. В першу чергу пацієнт повинен бути всебічно обстежений на захворювання хребта.