Чому біль в спині загострюється саме восени?

431

Осінь - перехідний і найкритичніший період року. Я полюбляю частенько називати її "індикатором" людського здоров'я, так як вважаю, що саме вона показує, в якому стані знаходиться організм. Але якщо з осінньою застудою усім зрозуміло, то яким же чином осінь відбивається на хребті і болях в спині? Не раз мені доводиться чути від своїх пацієнтів одне і те ж запитання: "Чому загострення болю в спині відбувається саме восени і з чим це пов'язано?"
Відповідь досить проста. Саме восени відбувається перебудова організму і підготовка його до зими, ніби включається програма самообстеження і самоаналізу. Наше тіло буквально починає сканувати кожну клітину і орган, перевіряючи їх стан і роботу. Тому саме в цей період всі "слабкі місця" починають себе проявляти.
Біль у спині – проблема дуже актуальна. Тимбільше, коли люди (здебільшого офісні працівники) годинами не встають із-за робочого місця. Або ж у зв'язку із збільшенням кількості власного транспорту спосіб життя людин стає все більш малорухливим. Але буває і навпаки: люди, які постійно фізично тяжко працюють, особливо селяни, також потрапляють у тенета нестерпного болю. А ще й у сукупності з непрпвельним харчуванням різко збільшується ймовірність розвитку різних захворювань опорно-рухового апарату, серед яких хочеться звернути увагу на корінцевий синдром. Це сукупність симптомів, які виникають у період здавлювання нерва там, де знаходиться їх відгалуження від спинного мозку.
Цей синдром є дуже поширеним захворюванням і має багато причин. Однією з найбільш поширених є остеохондроз (адже все починається з нього), що призводить до виникнення міжхребцевої грижі, яка розростаючись і зміщуючись здавлює спинномозковий корінець і веде до розвитку запальної реакції. Але остеохондроз, ускладнений міжхребцевою грижею, – це не єдина причина виникнення корінцевого синдрому. Він ще може виникати внаслідок спондилоартрозу, переломів хребців, утворення бічних остеофітів, інфекційних уражень хребців (туберкульоз), спондилолістезу, розвитку пухлин, бічних зсувів тіл хребців, вроджених дефектів, малорухливого способу життя, переохолодження.
Оскільки, корінцевий синдром може виникати в будь-якому відділі хребта, то його симптоми дуже різноманітні і досить суперечливі, тому вкрай важливо вчасно поставити правильний діагноз. Саме біль є першим і найбільш характерним симптомом цієї недуги, який може давати про себе знати, навіть, вночі під час сну, що часто супроводжується підвищеною пітливістю, а також набряком і почервонінням шкіри. Іншим поширеним симптомом можна назвати порушення чутливості в області ураженого нерва. Крім того, додатковою ознакою може виступати порушення рухів і, навіть, атрофія м'язів.
Так, якщо захворювання зачіпає шийний відділ, то біль спостерігається в районі шиї і рук. Якщо процес знаходиться в грудному відділі, тоді больові відчуття виникають в спині, в деяких випадках в області шлунка або серця. Саме це і не раз вводить пацієнтів в оману. Відчувши біль в області шлунка чи серця хворий відразу поспішає до кардіолога або ж гастроентеролога. Зробивши певне обстеження чують у відповідь приголомшливий вердикт: «У вас проблеми з хребтом». Стосовно цього у народі існує такий вислів: «Стоїть кілок в грудях». Якщо ж простежується в поперековому відділі, тоді біль переноситься в поперек, сідниці і в нижні кінцівки. Варто відзначити, що корінцевий синдром найчастіше вражає саме область попереку. Це обумовлено тим, що ця ділянка, як правило, відчуває максимальні навантаження в порівнянні з іншими відділами хребта. При корінцевому синдромі поперекового відділу, зазвичай, спостерігається виражений однобічний біль різного характеру (ниючий, гострий, тупий, стріляючий, ріжучий і т.д), до того ж біль може викликати нудоту. Не раз доводилось чути від стареньких бабусь : «Почуваю себе так, немов взятий палець у тіски». Практично будь-які різкі необережні рухи або підйом вантажів можуть призвести до його появи. Біль при корінцевому синдромі хребта в області попереку, як правило, припиняється або зменшується в стані спокою або при лежанні на здоровому боці, причому застосовувати в якості ліжка треба тільки тверду поверхню.
Ото ж, осінь приходить до нас щороку, тому до неї потрібно готуватися заздалегідь. Якщо ви знаєте, що у вас є якісь симптоми з боку спини і шиї, то починати відновлювати хребет потрібно ще з літа. Щодня займайтеся фізичними або лікувальними вправами, більше ходіть пішки, гуляйте, користуйтеся сходами, загартовуйтеся, зміцнюйте імунітет (розтирання холодним рушником, обливання або занурення в холодну воду, контрастний душ), проаналізуйте критично свій раціон харчування і додайте більше корисних продуктів, багатих на вітаміни.
Не забувайте, що проблеми з хребтом - це не застуда. Вони не проходять відразу ж після одного курсу ліків. Потрібен час для того, щоб ці загострення траплялися рідше і рідше, а потім вже зовсім зникли.

Рекомендовані