Захворювання суглобів – не рідкість у наш час. Частенько від своїх пацієнтів доводиться чути скарги на біль у суглобах. Колись прослідковувалась така тенденція: чим старша людина, тим більше скарг можна від неї почути. А от зараз, навпаки, спостерігається дедалі більша ймовірність до передчасного старіння кісткової системи. Це й призводить до того, що діагноз «захворювання суглобів» ставиться все частіше і все у більш молодому віці. Ото ж, якщо турбує біль у суглобі, з’явилися почервоніння і набряк, швидше за все, це бурсит– (від латинського bursa, що означає сумка) - запалення навколосуглобової синовіальної сумки (це невеликий мішечок, вкритий оболонкою та наповнений рідиною), що виникає при терті, ударах, травмах. Попри те, що розмір її є дуже маленьким, вона відіграє дуже важливу роль, запобігає появі тертя між кістками у місцях їхнього з’єднання. Якщо говорити простими словами, то синовіальна сумка – це своєрідна захисна подушка для кісток. Ці мішечки розташовані у різних частинах тіла. Бурсит може вразити будь-яку з них, але частіше за все запалення проявляється в ліктьовому, колінному і плечовому суглобах, рідше - між ахілловим сухожиллям і в тазостегнових суглобах.
Як правило, воно виникає внаслідок надмірних фізичних навантажень, підняття тягарів, травм, ударів, попадання інфекції. Лікувати його, як і будь-яку іншу хворобу, потрібно своєчасно. Як вже було сказано вище, бурсит може вразити кожну людину, але, зазвичай, від нього потерпають ті, які страждають артритами, артрозами і подагрою. Крім того, особливо схильні до розвитку патології хворі на ожиріння, з порушенням обмінних процесів в організмі. Також у групі ризику перебувають ті, які ведуть надто напружений та інтенсивний спосіб життя, люди з виснажливою роботою, зокрема плавці та інші спортсмени, столярі та представники багатьох інших робітничих професій.
Насправді, бурсит характеризується цілою низкою впізнаваних симптомів, тому діагностувати його досить просто: надмірна чутливість навколо ураженої ділянки, припухлість, почервоніння, біль у суглобах а іноді, навіть, часткова обмеженість його рухливості.
Запускати цю хворобу не можна, так як вона може перерости в важковиліковну хронічну стадію, а також призвести до гнійного процесу, що супроводжується оперативним втручанням.
Лікування бурситів зазвичай проводиться консервативним способом. Перш за все, я, як і більшість фахівців, раджу починати із забезпечення спокою. Для цього по можливості на протязі тижня накладати гіпсову лангету або хоча б фіксуючу пов’язку.
У боротьбі з хворобою, після усунення гострих ознак, хороших результатів можна досягти застосовуючи лікувальну фізкультуру, лікувальний масаж, фітотерапію, фізіотерапевтичні процедури (ультразвук, електрофорез з гідрокортизоном) і спиртові компреси на ніч.
Мій покійний дідусь Іван Прокопович завжди наголошував, що будь-яку недугу краще не допустити, а ніж згодом лікувати. Перш за все, важливо уважно ставиться до будь-яких травм і саден. Щоб запобігти запаленню, потрібно уникнути потрапляння інфекції, всі рани ретельно обробляти. І головне, людям, у яких спостерігається велике навантаження на суглоби, необхідно дотримуватися правильного раціональну харчування, вживати в їжу продукти, багаті вітамінами А, С, Е, (пастернак, білу і чорну редьку, гарбузові каші тощо), таким чином зміцнюючи імунітет.
Рекомендовані